Smelá Zuz(k)a v Afrike - fotopríbehy: Boj na život a na smrť

Autor: zuzana minarovičová | 31.7.2011 o 13:09 | Karma článku: 12,00 | Prečítané:  2683x

Ahojte, som opäť doma a snažím sa spamätať z afrického sveta a preorientovať sa do toho sveta nášho. Tentokrát nebudem písať cestopis, tentokrát budem pridávať fotopríbehy, ako ich píše príroda sama. Bolo mi dopriate vidieť zvieratá v ich prirodzenom prostredí a pri prirodzených reakciách - mimochodom na nerozoznanie od tých ľudských.

Zebry - zvieratá v našich očiach jemné, pekné a mierumilovné. Pozeráme sa na ne ako na koníky v pyžame, obdivujeme ich sfarbenie a sem tam ich vidíme v prírodopisných filmoch ako obete predátorov. Vieme, že čiernobiele, či hnedobiele pruhy sú na ich ochranu, keď sa zomknú do jedného celku, šelmy nevedia rozoznať jedinca a teda nevedia vybrať svoju obeť.

Ako tak brázdime národnými parkami v Keni a Tanzánii, vidíme stáda zebier pasúcich sa na obrovských pláňach. Stoja, či ležia a pokojne na nás hľadia.

zebry001.jpg

zebry002.jpg

zebry003.jpg

Jedného pekného dňa však, v kráteri Ngorongoro, sledujeme úplne iné divadlo. Uprostred najväčšej horúčavy nastáva v stáde rozruch. Najprv si myslíme, že je na okolí svorka levov, či nejaký gepard. Ale omyl - dvaja samci sa rozhodli ukázať jeden druhému, kto je tu pánom a spôsobmi na vlas rovnakými ako u ľudí /samozrejme pri niektorých agresívnejších jedincoch/ si idú po krku, podrážajúc si nohy, hryzúc sa kde sa len dá, snažiac sa dostať svojho súpera na kolená. Fascinovane stojíme s foťákmi v ruke a spúšťame svoju fotopaľbu.

zebry004.jpg

zebry005.jpg

zebry006.jpg

zebry007.jpg

zebry008.jpg

zebry009.jpg

zebry010.jpg

zebry011.jpg

zebry012.jpg

zebry013.jpg

zebry014.jpg

zebry015.jpg

Napriek zážitku, ktorý mi z pamäte len tak skoro nezmizne, oveľa radšej uvidím pokojne sa pasúce "prúžkatce" bez krvavých stôp a hlasného cvakania zubami. A to isté by som rada videla aj u nás ľudí.

zebry016.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?