Deň Zeme alebo zachraňovanie "Liptovského plesa"

Autor: zuzana minarovičová | 27.4.2012 o 20:17 | Karma článku: 14,73 | Prečítané:  1163x

Keď som sa naposledy spýtala Paľa, či je v Západných Tatrách nejaké podobné pleso ako Štrbské vo Vysokých Tatrách, či Vrbické v Tatrách Nízkych (samozrejme okrem Roháčskeho plesa), zamyslel sa a s výrazom osvietenej mysle zvolal "jasné". "A ako sa volá?" "Predsa Liptovské". Chvíľku som na neho začudovane pozerala a až po chvíli mi došlo, že si zo mňa strieľa. Mal na mysli Liptovskú Maru. A odvtedy ju volám jemne a s láskou Liptovské pliesko.

Minulú sobotu sa ku Dňu Zeme konal 2. ročník enviromentálneho dňa v Liptove (aspoň tak sa píše na tričku, ktoré mi na pamiatku zostalo. Ja by som skôr povedala na Liptove. Ale keďže ako som sa od korektorky istého časopisu dozvedela - už sa po slovensky nevraví alej ale aleja, nie som si istá ani predložkou v rámci Liptova).

Vybrali sme sa teda na breh Plieska pozberať dáke to smetie. Naivne som si myslela, že to bude nejaká tá plastová fľaša a možno pár papierov od čokolád a že nám jedno plastové vrece bohato vystačí. Chyba chybovitá.

 

LMDenZeme-7385.jpg

LMDenZeme-7387.jpg

Keď sme dorazili na miesto určenia, šlo totiž o vopred avizovanú a organizovanú akciu - každá dedinka v okolí Mary mala presne určené stanovisko, po raňajšom slnku nebolo ani chýru ani slychu. Ba čo horšie, vyzeralo to na poriadny dážď.

A tak sme sklonili svoje telesné schránky a po chvíľke bolo plné prvé vrece, druhé vrece, tretie vrece a nebyť lejaku, ktorý sa spustil, máme tých vriec aspoň tucet. Rozbité fľaše, plastové poháre, plechovky od piva, dokonca jedna úplne plná, nenačatá, rybárske silony, obaly od cukríkov,staré hrnce, polystyrény a molitany, nádoby od rybárskych červíkov ... to všetko sa nachádzalo pod kameňmi, v koreňoch stromov, či tesne pri hladine vody. Za najzaujímavejší a zároveň nostalgický úlovok považujem obal zo socialistického plnotučného mlieka - pamätáte si ho? Bielo modrý písmenkový sáčok - koľko je to, čo sa už tento obal nepoužíva? 20 rokov? A či viac?

Ľudkovia, mám na Vás obrovskú prosbu - pekne prosím, keď si vieme veci priniesť do prírody v plnej poľnej, to jest v plnej váhe, majme rozum a odnesme si tie prázdne, temer nič nevážiace zostatky domov. Nechajme tú prírodnú peknotu v pôvodnom stave, ak sa to vôbec ešte dá, veď aj naše deti, vnúčatá a ďalšie generácie budú potrebovať relaxačné miesta. Nesprávajme sa ako trúby v zmysle hesla "po mne potopa".

Ďakujem.

 

Po výdatnom daždi sa v neskoré popoludnie počasie predsa len rozhodlo, že si za svoj upratovací výkon zaslúžime aspoň malú odmenu a tak sme sa k Pliesku vybrali opäť a ... myslím, že nasledujúce obrázky Vám povedia bez slov, ako nám tam bolo.

LMDenZeme-7388.jpg

LMDenZeme-7393.jpg

LMDenZeme-7396.jpg

LMDenZeme-7398.jpg

Neľakajte sa, nie je rozmazaná - ide o otočený odraz stromov na hladine vody.

LMDenZeme-7403.jpg

LMDenZeme-7406.jpg

LMDenZeme-7414.jpg

LMDenZeme-7444.jpg

LMDenZeme-7446.jpg

LMDenZeme-7450.jpg

LMDenZeme-7451.jpg

Prajem Vám šetkým príjemný, podľa predpovedaných teplôt teplý, letný víkend a nezabudnite prosím: "ODPADKY PATRIA DO KOŠA!"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Slovensko je prikrčené pred ruskou propagandou

České ministerstvo vnútra vytvorilo tím pre boj proti propagande. Slovenská reakcia ostáva nulová napriek katastrofálnym dopadom na krajinu.

KOMENTÁRE

Sme vo vojne. Akurát ju nechceme vidieť

Ak Rusko naozaj zaútočilo na americkú infraštruktúru či voľby, riskuje odvetu.


Už ste čítali?