Dražovce pri Nitre - kostolík na zjedenie

Autor: zuzana minarovičová | 5.7.2012 o 8:46 | (upravené 5.7.2012 o 11:22) Karma článku: 12,09 | Prečítané:  4194x

Dnes sa spolu vyberieme na pre mňa jedno z najmilších miest - na kopec nad obcou Dražovce pri Nitre. Od malička som túžila pozrieť sa zblízka na miestny kostolík, ktorý vytŕča už z diaľky nad okolitou krajinou avšak aj napriek skutočnosti, že som detstvo prežila v Nitre, túto túžbu som si splnila až nedávno. Moja prvá návšteva bola v roku 2008 /report je uverejnený na www.ephoto.sk/. No a moja druhá návšteva bola presne pred rokom.

A keďže som teraz nebola viazaná miestnou dopravou, vďaka Komovi a jeho tátošovi sme mohli počkať až do západu slnka, vychutnala som si tento deň naozaj až do posledného slnečného lúča.

Drazovce-1292.jpg

Drazovce-1293.jpg

Drazovce-1294.jpg

Jeden z najstarších kostolov na Slovensku - Kostol sv. Michala Archanjela, stojí na okraji výbežku Tribečského pohoria na okraji strmého zrázu, vzniknúceho ťažbou kameňa. Jeho základy boli postavené približne v polovici 11. storočia. Avšak v dôsledku zničenia pôvodnej stavby bol na jej zachovaných základoch postavený kostolík nový - z kameňa a tehál. Bohužiaľ ani táto stavba nevydržala, zachovali sa len múry do výšky 3 a pol metra po celom obvode stavby. Dnešný kostol vznikol dobudovaním pozostatkov, tentokrát už tehlami.

Drazovce-1304.jpg

Drazovce-1308.jpg

Drazovce-1310.jpg

Ide o typickú ranorománsku architektúru s chrámovou loďou, hrubými obvodovými múrmi a okrúhlou apsidou. Kostolík má celkovú dĺžku 10 metrov, vnútorné rozmery lode sú 6,30 x 4,36 metra, apsida je široká 2,90 metra.

Drazovce-1336.jpg

Drazovce-1340.jpg

Drazovce-1352.jpg

Vnútrajšok kostolíka mi je do dnešného dňa veľkou neznámou /samozrejme okrem obrázkov uverejnených v knihách a na internete/, avšak jeho okolie mám prejdené z každej strany. Miesto s obľubou navštevujú cyklisti, rodiny s deťmi, zamilované páriky, psíčkari ... takže napriek tomu, že sa tu už omše neslúžia - len raz do roka na sviatok patróna sv. Michala - nedá sa povedať, že by tu život zaspal.

Drazovce-1355.jpg

Drazovce-1356.jpg

Drazovce-1415.jpg

Osud kostolíka bol vážne ohrozený, keď sa začala za vlády komunistov stavať železničná trať a kameň sa ťažil priamo z kopca, na ktorom stál. Našťastie tejto tragédii zabránili protesty miestnych obyvateľov.

Drazovce-1419.jpg

Drazovce-1428.jpg

Pri prvej návšteve som priamo pod múrmi kostola rozbalila deku a s kamarátom sme si spravili poriadny piknik. Druhá návšteva sa niesla v znamení púšťania draka, Koma s Daenisom ma zasväcovali do tajov tohto umenia. A veru na dobrých 10 minút môj šarkan lietal vysoko v oblakoch, až som mu závidela ten výhľad.

Drazovce-1372.jpg

Drazovce-1395.jpg

Drazovce-1397.jpg

Drazovce-1432.jpg

Drazovce-1436.jpg

Drazovce-1437.jpg

Dražovecký kostolík sa využíva pre rôzne účely. Jeho silueta spolu so stredovekým kostolíkom v Párovciach slúžila ako predloha pri tvorbe známky k  25. výročiu slovenskej cirkevnej provincie. Rovnako bol vyobrazený aj na prvých eurových známkach, vydaných 2. januára 2009. A do tretice - jeho portrét sa nachádzal aj na rubovej strane 50 Sk bankovky.

Drazovce-1448.jpg

Drazovce-1461.jpg

Na záver mi nezostáva iné, len si zaželať ešte jednu návštevu - do tretice. Tentokrát však večernú, vraj je kostolík veľmi pekne nasvietený. Takže ďalšia výzva predo mnou.

Drazovce-1462.jpg

Možno sa tam s niekým z Vás aj stretnem. Keď pôjdete okolo, určite si tento zaujímavy bod na mape skvostov Slovenska nenechajte ujsť. Krátky posed a podumanie Vám spravia viac než dobre. Aspoň pre mňa to teda rozhodne platí :-).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tlak SNS na televíziu pripomína mečiarizmus, koalícia cúva

Verejnoprávnu televíziu sa snažili za šesťdesiat rokov vysielania ovládnuť viaceré politické strany. Nového riaditeľa RTVS bude parlament voliť na budúci rok.

KOMENTÁRE

Slovenská televízia. Mocenské pomery sa menili častejšie než hlásateľky

Do televízie sa tlačili autokrati, samozvaní otcovia národa aj zástancovia tretej cesty.

ŠPORT

Cibulkovej semifinále nestačí, šéf ruského tenisu jej nedáva šancu

Oddýchnutá Dominka nastúpi proti Ruske.


Už ste čítali?