Údolie SAAS – deň 5 - stanice Spielboden a Langfluh

Autor: zuzana minarovičová | 6.1.2011 o 9:28 | (upravené 6.1.2011 o 9:42) Karma článku: 7,71 | Prečítané:  1133x

Piaty deň trekovania venujeme výstupu zo Saas Fee cez stanicu lanovky Spielboden až po konečnú stanicu Langfluh. Túto túru sme si vyhliadli hneď v prvý deň, keď sme mali výhľad na náprotivný svah s oboma stanicami cestou na Platjen. Svah bol plný farieb a na oko to vyzerala prijateľná túra.

1.jpg

2.jpg

Úvodné metre vedú cez centrum mestečka Saas Fee, kde ma zakaždým čaká nejaké prekvapenie. V dnešné ráno sú ním dvaja drevení panáci sediaci na parapete okna jedného z domčekov hneď vedľa chodníka, ktorí akoby nás vyprevádzali na cestu.

3.jpg

Chodník vedie lesom striedajúcim sa s rododendrovníkovými pláňami. Odrazu sa pred nami zjavuje kostra akéhosi tvora. Nevieme, či ide o obeť nehody alebo pytliactva. V každom prípade z tohto miesta rýchlo odchádzame.

4.jpg

Kúsok vyššie je oveľa optimistickejší pohľad na flóru alpskej krajiny - tu ľalia, tu nezábudka, tam zas rozkvitnutý, cyklámenovo sfarbený kvet rododendronu.

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Po asi tak hodine prichádzame k horskému domčeku, zastrešenému miestnou kamennou škridľou. A tesne v jeho blízkosti, vidím prvého svišťa. Je však ďaleko a kým sa k nemu priblížim, mizne v nore pod kameňom.

8.jpg

Ani sa nenazdáme a sme v polovici cesty - na stanici Spielboden je možnosť občerstvenia v miestnej horskej reštaurácii. Hneď vedľa vidíme psích turistov, priviazaných k zábradliu, sledujúcich svoju rodinu, hrajúcu sa na detskom ihrisku priamo za budovou reštaurácie. Kvília a skučia, až to trhá uši.

9.jpg

Je zvláštne porovnať naše spotené tváre s tvárami vysmiatych kvázituristov, ktorí v pohodlí kabínky dosahujú rovnakú nadmorskú výšku ako my, akurát oveľa rýchlejsie a drahšie.

10.jpg

Začína nám byť zima a tak sa poberáme ďalej, smerom k ľadovcu Feegletscher. Pohľad na neho takto zblízka stojí za všetku námahu. Keď k tomu prirátame zvuk padajúcich lavín z končiarov týčiacich sa nad ním, len ťažko uveriť, že nie sme vo filmovom trikovom štúdiu.

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Po krátkom lezeckom úseku sa strmo štveráme k budove lanovky Langfluh, ledva lapajúc po dychu. Kráčame v ľadovom topiacom sa snehu a máme toho už pre dnešok dosť. Celá trasa, ktorú sme prešli, slúži v zime ako lyžiarska trať - nič však pre lyžiarov začiatočníkov ako som ja. Pár príliš tesných úsekov, kde by som s veľkou pravdepodobnosťou nezvládla zákruty, by určite znamenalo predčasný koniec mojej lyžiarskej „kariéry".

14.jpg

15.jpg

Je zvláštne stáť vysoko nad mestečkom, z ktorého sme vyšli len pár hodín dozadu a vidieť „tiecť" ľadovec priamo naň. Ak by sa kus ľadovca utrhol, znamenalo by to skazu priamo v hlavnej turistickej zóne.

16.jpg

17.jpg

Zaháňam katastrofické myšlienky a obraciam svoju pozornosť na jednu z dvoch lyžiarskych letných tratí, ktorá sa práve chystá na svoje spustenie.

18.jpg

Po príjemnom občerstvení, kedy si pochutnávame na kadečom priamo pod vysokohorskou chatou Mischabelhutte - domovskou stanicou horolezcov smerujúcich na Nadelhorn (4.327 m n.m.), Lenzpitze (4.294 m n.m.), či Dom (4.479 m n.m.), vstávame a vydávame sa na cestu späť.

19.jpg

O svojom najväčšom zážitku tohto dňa som už písala v článku „Ako Zuza svište fotila", takže pripájam len malú pripomienku v podobe svištieho portrétu.

20.jpg

Záver túry patrí osvieženiu v ľadovej, pramenitej vode vedľa horskej chaty tesne nad Saas Fee.

21.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?