Cestou česko – poľského priateľstva

Autor: zuzana minarovičová | 18.5.2011 o 18:10 | Karma článku: 10,18 | Prečítané:  1857x

Hrabem sa v archíve a nachádzam ešte kopec vecí, ktoré som chcela a z časového dôvodu nestihla dať na blog. Tu je jeden z tipov na výlet do Krkonôš.

V mojej turistickej histórii sa ešte nestalo,že by som začínala túru presne na obed, ale všetko je raz prvý krát.

S kamarátkou Larisou sme sa dohodli, že si spravíme víkendový výlet do Krkonôš. V jedno sobotné ráno, 7.30h, sme nasadli v Prahe na autobus, ktorý nás za 3 hodiny odviezol do „Špindla“, odtiaľ sme sa taxikom /za 15 minút a 50 Kč/ vyviezli až na hrebeň priamo na parkovisko pred Špinderovu boudu. Tu sme si dali kráľovskú desiatovú prestávku a presne o 11.47 sme položili svoje nohy na príjemný kamenistý chodník označený červenou značkou a nazývajúci sa Cesta česko – poľského priateľstva.

1.jpg

2.jpg

Chodník vedie po hranici a našim cieľom sa stala, podľa smerovníka 10,5 km vzdialená, horská chata na poľskej strane zvaná Schronisko na Szrenicy - http://www.szrenica.pl/ /. Cestou sme obišli zatvorenú Petrovu boudu, skalné útvary Dívčí a Mužské kameny až po Kociol Śniežny. Tu sme si spravili fotografickú prestávku a kochali sa pohľadom do hlbokého kotla, na ktorého upätí stojí televízny a rozhlasový vysielač a bývalá chata Wawel /bližšie informácie na http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/schronisko-nad-snieznymi-kotlami-wawel/.

3.jpg

4.jpg

Krásny pohľad je aj na dve morské oká zvané Śniežne Stawki, ku ktorým sme sa vrátili po zelenej značke a pokračovali k nášmu prechodnému „domovu“.

5.jpg

Ak sa vyberiete touto cestou, nezabudnite si pevnú turistickú obuv. Pekne upravený, priam až vydláždený chodník sa totiž pri plesách mení na pravú horskú divočinu plnú skál a kameňov.

6.jpg

Tesne pred cieľom sme ešte obchádzali skalný útvar Svinské kamene a unavené sme spočinuli na lavici v chate, mysliac si, že na ten deň stačilo.

7.jpg

Dve dobre chladené pivá, polievka boršč /úplne iná, než akú pod názvom ruský boršč poznáme/ a čučoriedkové pirohy však spravili zázrak a pri zapadajúcom slnku sme si ešte večer vychutnali okolie chaty.

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Na druhý deň sme hneď zrána vyštartovali smerom k Voseckej boude na českej strane /vzdialenosť asi 300m/. Pozor, chatu pre neubytovaných turistov otvárajú až o 10.00h. Síce bez kávy, ale turisticky naladené, sme po zelenej značke približne po hodine dorazili k prameňu rieky Labe.

11.jpg

12.jpg

Pokračovali sme žltou a po nej modrou značkou smer Harrachov. Modrá značka vedie po asfaltovej ceste okolo jednej z najkrajších riečok, aké som kedy videla – okolo Mumlavy. Nájdete v nej prírodné bazény, tône, hotový raj nielen pre fotografov.

13.jpg

V závere cesty, asi 1,5 km pred Harrachovom sme nevynechali odbočku k Mumlavskému vodopádu a v miestnej Mumlavskej boude sme ochutnali skvelý čučoriedkový a marhuľový koláč.

14.jpg

15.jpg

16.jpg

Na záver pripájam tip na skvelú pizzeriu v Harrachove, kde avokádový šalát, spolu s ružovým vínom zavŕšili naše dvojdňové chodenie a bola to naozaj tá povestná čerešnička na torte - http://www.harrachov.cz/verderosa/.

17.jpg

Príjemný výlet aj Vám!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?