Za vôňou moravských vín

Autor: zuzana minarovičová | 19.5.2011 o 21:12 | Karma článku: 9,35 | Prečítané:  2077x

Keď mi ešte na jeseň v mailovej schránke „pristála“ pošta s ponukou TK JAMP-u na túru s názvom „Pavlovské vrchy … a pivnice“, môj nos ihneď zacítil vôňu viníc, zrelého hrozna a hlavne dobrého moravského vína. A keďže s „Jampákmi“ je na každej akcii kopec srandy, neváhala som ani minútu a odoslala ihneď prihlášku.

 

Po zhruba 2 hodinách jazdy autobusom sa naša túra začína na mikulovskom námestí, kde po červenej značke prechádzame popri židovskom cintoríne až k miestu zvanom Kozí Hrádok s nádherným výhľadom na mikulovské kostolné veže a náprotivný „fotogenický“ Svatý kopeček.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

7.jpg

8.jpg

Pokračujeme k náučnému chodníku Turold, kde na chvíľku odbáčame z trasy, netušiac, že na konci tejto cestičky nájdeme miestnu jaskyňu. Po návrate na pôvodnú značku sa pomerne strmo šplháme až na vrchol Turold (295 m n.m.). Tu sa nám naskytá priam piktoreskný pohľad na malebnú zvlnenú moravskú krajinu. Vinič už chytá jesenné farby, hrozno dozrieva a naša fantázia dostáva zelenú.

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

Ale ako to už v rozprávkach chodí, náš pokoj a mier v duši narúša hlasné PRÁSK. A o chvíľku ďalšie. A ďalšie. Pri zostupe chodníkom, vedúcim okrajom nekončiacich viníc, stretávame miestneho vartáša s pištoľou v ruke, ktorý nám vysvetľuje, že na škorcov platí len jeden spôsob – práskací.
Priamo vo viniciach sú zabudované automatické delá - už teda vieme, čo je pôvodcom prerušenia našej turistickej idylky.

15.jpg

Po krátkej pauze pokračujeme ďalej k prírodnému útvaru Kočičí skála. Ide o prírodnú pamiatku z roku 1946, ktorej dôvodom vyhlásenia bola ochrana vápencového skalného útvaru s typickou pálavskou stepnou kvetenou (hlaváčik jarný, poniklec veľkokvetý a iné).

16.jpg

Tu sa naša trasa na malú chvíľku spája s asfaltovou cestou až po rázcestie pod Tabulovou, kde opäť po červenej stúpame na vrchol Stolovej hory (458 m n.m.).

17.jpg

18.jpg

V jej blízkosti sa nachádza zaujímavá zrúcanina Sirotčí hrádek (406 m n.m.), kde si dávame fotoprestávku.

19.jpg

Skákajúc zo skaly na skalu si napriek zhoršenému počasiu (slnko sa skrylo za mraky a nad krajinou vládnu šedé mračná) vychutnávame pohľad na našu ďalšiu trasu. Zostupujeme k obci Klentnice, kde opäť prekonávame krátky asfaltový úsek až k rázcestiu Perná (325 m n.m.). Miernym stúpaním kamenistým chodníkom prichádzame k rázcestiu Soutěska, kde je vybudovaná zastrešená útulňa a vodu môžeme doplniť v miestnej studničke. Skladáme batohy a vyťahujeme svoje zásoby v tuhej aj tekutej forme. Kvalitne občerstvení sa vydávame na záverečnú časť našej túry, k najvyššiemu bodu – vrcholu Děvín (554 m n.m.). Škoda, že je zamračené, výhľad by bol naozaj skvelý. Keďže sme na Děvín museli odbočiť z chodníka asi tak 50 m, vraciame sa späť a prichádzame k ďalšej zrúcanine známej ako Dívčí hrad (405 m n.m.), odiaľ nás čaká už len zostup lesom ponad pavlovské vinice priamo do obce Pavlov (225 m n.m.). Tu svoj deň končíme ochutnávkou jedál a vín z miestnych zdrojov.

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

28.jpg

Na zdravie slnečným, farebným, jesenným prechádzkam!

 

Bližšie informácie:

www.tkjamp.sk

www.turistika.cz

www.palava.ochranaprirody.cz

www.mikulov.cz

www.obec-pavlov.cz

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?