V náručí krásnej Katarín(k)y

Autor: zuzana minarovičová | 27.5.2011 o 17:32 | Karma článku: 12,60 | Prečítané:  3487x

Nie, nebojte sa, nejdem vás lákať na zvodné krivky spanilej devy menom Katarína, chcem Vám len predstaviť nádherné miesto neďaleko Trnavy, vhodné na rodinný výlet, či prechádzku s priateľmi.

 

Katarína je názov prírodnej rezervácie nachádzajúcej sa v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty 20 km severne od Trnavy. Katarínka je názov kostola a kláštora Kataríny Alexandrijskej, ktorých ruiny sa pred vami vynoria uprostred lesa, akoby zázrakom cestou z Dechtíc alebo Naháča smerom na Dobrú Vodu (môžeme to vziať aj opačne - cestou z Dobrej Vody do Dechtíc, či Naháča).

1.jpg

Internet uvádza nasledujúce údaje:

  • z Naháča na Katarínku sa peši dostanete po modrej turistickej značke približne za 40 minút,

  • z Dechtíc po žltej značke to trvá približne 1 hodinu 20 minút,

  • z Dobrej Vody opäť po modrej značke dorazíte do cieľa asi po 1 hodine 20 minútach.

2.jpg

My sme so Silviou zvolili ďalšiu možnosť – autom za Naháčom za tretím kopcom odbáčame vľavo (prítomná je aj informačná tabuľa) a prechádzame čerešňovou alejou až tesne pod les, kde začína naša pešia trasa. Z tohto východiskového bodu sme na mieste zhruba o 20 minút.

3.jpg

Tých 20 minút prechádzky v jarne sfarbenom a navoňanom lese je čarovných. Slnečné lúče nás šteklia popod nosy a vdychujeme litre voňavého vzduchu, tak potrebného po celom týždni v práci.

4.jpg

Kláštor, ktorý kedysi patril františkánskemu rádu, bol založený v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Komplex je postavený v ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami talianskym staviteľom Pietrom Spazzom.

5.jpg

Katarínka bola miestom rušného života mníchov a cieľom mnohých pútí slovenského ľudu.
V 17. storočí bola niekoľkokrát poškodená tureckými vpádmi či cisárskymi vojskami, no vždy bola opravená a život v nej koloval ďalej. Čo však nedokázali vojská, to sa podarilo politike - v júli 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi museli toto miesto opustiť, inventár bol porozdávaný okolitým kláštorom i obciam a Katarínka začala pustnúť a meniť sa v ruiny. Dnes možno vidieť ešte dobre zachované kostolné steny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy.

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Kláštor leží mimo hlavných ciest i významných turistických chodníkov, čo na jednej strane pomohlo k jeho zachovaniu v celkom dobrom stave, no na strane druhej zostal ukrytý pred zrakmi i pozornosťou väčšiny milovníkov histórie a vzácnych pamiatok. V každom prípade, ak sa raz ocitnete pri týchto majestátnych ruinách, budete očarení ich krásou, dôstojnosťou i zvláštnou magickou atmosférou vyžarovanou niekoľkostoročnými kameňmi v majestátnom tichu okolitej lesnej pustatiny.

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

Info: www.katarinka.sk


A môj extra tip:

Nič lepšie ako piknikový kôš plný všakovakých dobrôt, spolu s prítomnosťou blízkych ľudí Vám nemôže spríjemniť a skrášliť víkendový deň.

18.jpg

Dobrú chuť a náladu .-)!


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?