Smelá Zuz(k)a v Afrike - fotopríbehy: Boj na život a na smrť

Autor: zuzana minarovičová | 31.7.2011 o 13:09 | Karma článku: 12,00 | Prečítané:  2724x

Ahojte, som opäť doma a snažím sa spamätať z afrického sveta a preorientovať sa do toho sveta nášho. Tentokrát nebudem písať cestopis, tentokrát budem pridávať fotopríbehy, ako ich píše príroda sama. Bolo mi dopriate vidieť zvieratá v ich prirodzenom prostredí a pri prirodzených reakciách - mimochodom na nerozoznanie od tých ľudských.

Zebry - zvieratá v našich očiach jemné, pekné a mierumilovné. Pozeráme sa na ne ako na koníky v pyžame, obdivujeme ich sfarbenie a sem tam ich vidíme v prírodopisných filmoch ako obete predátorov. Vieme, že čiernobiele, či hnedobiele pruhy sú na ich ochranu, keď sa zomknú do jedného celku, šelmy nevedia rozoznať jedinca a teda nevedia vybrať svoju obeť.

Ako tak brázdime národnými parkami v Keni a Tanzánii, vidíme stáda zebier pasúcich sa na obrovských pláňach. Stoja, či ležia a pokojne na nás hľadia.

zebry001.jpg

zebry002.jpg

zebry003.jpg

Jedného pekného dňa však, v kráteri Ngorongoro, sledujeme úplne iné divadlo. Uprostred najväčšej horúčavy nastáva v stáde rozruch. Najprv si myslíme, že je na okolí svorka levov, či nejaký gepard. Ale omyl - dvaja samci sa rozhodli ukázať jeden druhému, kto je tu pánom a spôsobmi na vlas rovnakými ako u ľudí /samozrejme pri niektorých agresívnejších jedincoch/ si idú po krku, podrážajúc si nohy, hryzúc sa kde sa len dá, snažiac sa dostať svojho súpera na kolená. Fascinovane stojíme s foťákmi v ruke a spúšťame svoju fotopaľbu.

zebry004.jpg

zebry005.jpg

zebry006.jpg

zebry007.jpg

zebry008.jpg

zebry009.jpg

zebry010.jpg

zebry011.jpg

zebry012.jpg

zebry013.jpg

zebry014.jpg

zebry015.jpg

Napriek zážitku, ktorý mi z pamäte len tak skoro nezmizne, oveľa radšej uvidím pokojne sa pasúce "prúžkatce" bez krvavých stôp a hlasného cvakania zubami. A to isté by som rada videla aj u nás ľudí.

zebry016.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?