Smelá Zuz(k)a v Afrike - fotopríbehy: Po stopách škvrnitej sfingy

Autor: zuzana minarovičová | 9.8.2011 o 6:12 | Karma článku: 10,09 | Prečítané:  1945x

Mojou prvou knihou o Afrike bola už dávno čítaná Škvrnitá sfinga od Joy Adamson /určite Vám je známa jej kniha o levici Else/. Opisovala v nej svoju snahu o návrat gepardej samice Pippy, ktorú dostala do opatery vo veku 7 mesiacov, do voľnej prírody. A keďže kniha bola plná fotografií, tešila som sa na podobné stretnutia s týmito škvrnitými elegánmi.

Hneď v prvý deň máme šťastie - šofér nás vezie k miestu, kam chodia gepardice rodiť svoje mláďatá. A tak máme možnosť zazrieť aspoň na malú chvíľku čerstvé 4 dňové mláďatá. Zdržíme sa len krátko, nechceme rušiť prirodzené podmienky potrebné k ich odchovaniu.

gepard001.jpg

gepard002.jpg

Ešte v ten istý podvečer stretáme v národnom parku Masai Mara dvojicu mladých samcov - podľa všetkého gepardích bratov. Pravidlom totiž býva, že samice sú samotárske, samci však väčšinou zostávajú spolu vo dvojici alebo trojici, podľa toho koľko ich bolo v jednom vrhu. Naši bratia sa vyvaľujú pod košatým stromom, priamo vedľa cesty. Kým prvý z nich len tak leží a lenivo otvára oči, obzerajúc si čudné vrčiace a cvakacie objekty stojace pred ním, ten druhý sa nerušene prevaľuje zo strany na stranu a čistí si svoj kožuch.

gepard003.jpg

gepard004.jpg

gepard005.jpg

gepard006.jpg

gepard007.jpg

gepard008.jpg

gepard009.jpg

Po chvíľke pozorovania pokračujeme v jazde, hľadajúc ďalšie šelmy v krovinách. Bez úspechu. Na spiatočnej ceste, za súmraku, zbadáme v diaľke dve škvrnité telá. Pokojne sedia a obzerajú terén.

 

gepard010.jpg

A v tom sa gepardi približujú k nám. Môj objektív im nestíha, má malú svetelnosť, ostrenie je pomalé. Zvyšujem ISO, nastavené mám najnižšie clonové číslo, kontinuálne ostrenie je samozrejmosťou. Napriek tomu sa mi nedarí zachytiť ostrý obrázok tejto nádhernej šelmy. Tu prvý krát ľutujem, že nemám poriadne sklo.

gepard011.jpg

gepard013.jpg

gepard014.jpg

gepard016.jpg

gepard017.jpg

Gepard prechádza popred náš tereňák a mieri k najbližšiemu stádu pakoňov na druhej strane. Jeho štíhle telo je nádherné.

gepard018.jpg

gepard020.jpg

gepard021.jpg

Máme tu ďalšie ráno a aspoň jeden rozlúčkový pohľad. Opúšťame Masai Maru, smerujeme do národného parku Amboseli a Ngorongoro.

gepard022.jpg

A práve v kráteri Ngorongoro vidíme sfingu v akcii. Najprv zbadáme trieliacu hyenu, ktorá vo svojich zuboch drží malú antilopku. Hneď za ňou beží gepard. Lúpež - aj v zvieracom svete sa dejú neprávosti. A v tom sa gepard otáča a trieli cez stádo byvolov na blízku vyvýšeninu.

gepard023.jpg

Jeho rýchly beh je pastvou pre oči. Škoda, že je tak ďaleko. Moje 300 mm sklíčko na neho opäť nestačí.

gepard024.jpg

gepard025.jpg

gepard026.jpg

Akoby na pozdrav sa ešte raz obzrie na nás - dav turistov vo vytržení - a pomaly mizne za obzorom.

gepard028.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?