Deň Zeme alebo zachraňovanie "Liptovského plesa"

Autor: zuzana minarovičová | 27.4.2012 o 20:17 | Karma článku: 14,73 | Prečítané:  1214x

Keď som sa naposledy spýtala Paľa, či je v Západných Tatrách nejaké podobné pleso ako Štrbské vo Vysokých Tatrách, či Vrbické v Tatrách Nízkych (samozrejme okrem Roháčskeho plesa), zamyslel sa a s výrazom osvietenej mysle zvolal "jasné". "A ako sa volá?" "Predsa Liptovské". Chvíľku som na neho začudovane pozerala a až po chvíli mi došlo, že si zo mňa strieľa. Mal na mysli Liptovskú Maru. A odvtedy ju volám jemne a s láskou Liptovské pliesko.

Minulú sobotu sa ku Dňu Zeme konal 2. ročník enviromentálneho dňa v Liptove (aspoň tak sa píše na tričku, ktoré mi na pamiatku zostalo. Ja by som skôr povedala na Liptove. Ale keďže ako som sa od korektorky istého časopisu dozvedela - už sa po slovensky nevraví alej ale aleja, nie som si istá ani predložkou v rámci Liptova).

Vybrali sme sa teda na breh Plieska pozberať dáke to smetie. Naivne som si myslela, že to bude nejaká tá plastová fľaša a možno pár papierov od čokolád a že nám jedno plastové vrece bohato vystačí. Chyba chybovitá.

 

LMDenZeme-7385.jpg

LMDenZeme-7387.jpg

Keď sme dorazili na miesto určenia, šlo totiž o vopred avizovanú a organizovanú akciu - každá dedinka v okolí Mary mala presne určené stanovisko, po raňajšom slnku nebolo ani chýru ani slychu. Ba čo horšie, vyzeralo to na poriadny dážď.

A tak sme sklonili svoje telesné schránky a po chvíľke bolo plné prvé vrece, druhé vrece, tretie vrece a nebyť lejaku, ktorý sa spustil, máme tých vriec aspoň tucet. Rozbité fľaše, plastové poháre, plechovky od piva, dokonca jedna úplne plná, nenačatá, rybárske silony, obaly od cukríkov,staré hrnce, polystyrény a molitany, nádoby od rybárskych červíkov ... to všetko sa nachádzalo pod kameňmi, v koreňoch stromov, či tesne pri hladine vody. Za najzaujímavejší a zároveň nostalgický úlovok považujem obal zo socialistického plnotučného mlieka - pamätáte si ho? Bielo modrý písmenkový sáčok - koľko je to, čo sa už tento obal nepoužíva? 20 rokov? A či viac?

Ľudkovia, mám na Vás obrovskú prosbu - pekne prosím, keď si vieme veci priniesť do prírody v plnej poľnej, to jest v plnej váhe, majme rozum a odnesme si tie prázdne, temer nič nevážiace zostatky domov. Nechajme tú prírodnú peknotu v pôvodnom stave, ak sa to vôbec ešte dá, veď aj naše deti, vnúčatá a ďalšie generácie budú potrebovať relaxačné miesta. Nesprávajme sa ako trúby v zmysle hesla "po mne potopa".

Ďakujem.

 

Po výdatnom daždi sa v neskoré popoludnie počasie predsa len rozhodlo, že si za svoj upratovací výkon zaslúžime aspoň malú odmenu a tak sme sa k Pliesku vybrali opäť a ... myslím, že nasledujúce obrázky Vám povedia bez slov, ako nám tam bolo.

LMDenZeme-7388.jpg

LMDenZeme-7393.jpg

LMDenZeme-7396.jpg

LMDenZeme-7398.jpg

Neľakajte sa, nie je rozmazaná - ide o otočený odraz stromov na hladine vody.

LMDenZeme-7403.jpg

LMDenZeme-7406.jpg

LMDenZeme-7414.jpg

LMDenZeme-7444.jpg

LMDenZeme-7446.jpg

LMDenZeme-7450.jpg

LMDenZeme-7451.jpg

Prajem Vám šetkým príjemný, podľa predpovedaných teplôt teplý, letný víkend a nezabudnite prosím: "ODPADKY PATRIA DO KOŠA!"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?