Keď sa z dlážky stane rozpínavý vesmír

Autor: zuzana minarovičová | 28.6.2012 o 13:13 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  1080x

Podľa Feng Shui som narodená v znamení starého dreva. To by vcelku dávalo odpoveď na otázku, prečo mám rada vôňu starých stromov, lesa, či tmavohnedý drevený nábytok. A rovnako mi to dáva odpoveď aj na to, prečo mám rada rôzne nedokonalosti, vrypy, suky, línie letokruhov, jednoducho všetko iné, len nie to dokonalé, priam až sterilné.

Počas víkendu som sa bola pozrieť na položenie novej dlažby v jednej z bratislavských novostavieb. Šikovný liptovský stolár Marek Lukáč vymyslel svoj vlastný spôsob povrchovej úpravy drevených parkiet /ak Vás zaujíma viac, kliknite na www.drevotuning.sk/ a tak som šla na výzvedy.

Popri cvakaní klasických fotiek som sa trošičku pohrala s časom a zoomom a tak trošku som uletela mimo čas a priestor a  dostala som sa dakam do Vesmíru, do jeho galaxií, k jeho hviezdam, či dieram.

Floro-7882.jpg

A tak klikám na www.vesmir.sk a vyberám odtiaľ pár noviniek roku 2012:

Floro-7898.jpg

Vedeli ste napríklad, že asteroid veľký ako autobus v piatok,  27. januára, takmer zasiahol Zem? Vesmírny objekt označený ako 2012 BX34 bol nepravidelného tvaru a jeho priemer sa pohyboval od 6 do 19 metrov. Šanca, že by pristál na našej planéte, bola však podľa expertov od začiatku pomerne nízka. Astronóm Gareth Williams z Malého planetárneho centra (MPC) pre agentúru AFP potvrdil, že vesmírne teleso okolo nás preletelo "veľmi tesne" - asteroid sa tak zapíše do zoznamu "historicky 20 najtesnejších preletov okolo Zeme", aké kedy boli pozorované.

Floro-7900.jpg

A tu je ďalšia zaujímavosť - po slovenskom futbalistovi storočia Jánovi Popluhárovi a vedcovi Rudolfovi Hajossym pomenovali vlani dva asteroidy, ktoré objavil amatérsky astronóm Štefan Kürti z Nových Zámkov pomocou prehľadávania archívnych záberov z programu Near-Earth Asteroid Tracking (NEAT). Tie pochádzajú z observatória Palomar v Kalifornii. Kürti po ich objave využil právo objaviteľa na ich pomenovanie.

Floro-7908.jpg

Dávajte si pozor v roku 2013 - podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) by planétu Zem mal budúci rok iba tesne minúť asteroid s veľkosťou podobnou telesu, ktoré malo vybuchnúť pred viac ako sto rokmi v ruskej Tunguskej oblasti v Krasnojarskom kraji. Asteroid s označením 2012 DA14 by sa k povrchu planéty mal priblížiť na menej ako 27-tisíc kilometrov. Stať by sa tak malo vo februári 2013, píše na svojej internetovej stránke NASA, ktorá odhaduje jeho priemer na 40 až 95 metrov.

Floro-7909.jpg

Vesmírna sonda Cassini absolvovala v marci svoj najnižší prelet ponad južný pól Saturnovho mesiaca Enceladus, pod ktorého ľadovým povrchom sa pravdepodobne nachádza voda v tekutom skupenstve. Cassini preletela nad Enceladom vo výške 74 kilometrov, vďaka čomu mohla zachytiť vzorky ľadu a vodnej pary, ktoré sa dostávajú do atmosféry prostredníctvom ľadových gejzírov. Vedci predpokladajú, že tieto gejzíry poháňa práve tekutý oceán, v ktorom by sa teoreticky mohli vyskytovať aj živé organizmy. Sonda Cassini by mala odborníkom pomôcť získať viac informácií o zložení, hustote a variabilite týchto gejzírov. 

Floro-7916.jpg

Ak sa do konca roka 2012 na oblohe neobjaví mimoriadne jasná kométa, nova alebo supernova, prípadne nespadne veľký meteorit ako nedávny Meteorit Košice, tak pravdepodobne najvýznamnejšou astronomickou udalosťou roka 2012 bol prechod Venuše popred slnečný disk skoro ráno v stredu 6. júna 2012. Prechod Venuše je jedným z najvzácnejších predpovedateľných astronomických úkazov, ktorého nasledujúce opakovanie v 22. storočí už nikto z dnes žijúcich ľudí neuvidí.

Floro-7917.jpg

Posledná informácia je venovaná mojej kamarátke a blogerke Ivane Jablonskej - komisia pre pomenovanie malých telies Mezinárodnej astronomickej únie schválila na počesť Parku tmavej oblohy Poloniny pomenovanie asteroidu (22469) Poloniny.

Floro-7919.jpg

Pre dnešok sa s Vami lúčim a užite si príjemné letné vesmírne popoludnie :-).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?