Dražovce pri Nitre - kostolík na zjedenie

Autor: zuzana minarovičová | 5.7.2012 o 8:46 | (upravené 5.7.2012 o 11:22) Karma článku: 11,26 | Prečítané:  11354x

Dnes sa spolu vyberieme na pre mňa jedno z najmilších miest - na kopec nad obcou Dražovce pri Nitre. Od malička som túžila pozrieť sa zblízka na miestny kostolík, ktorý vytŕča už z diaľky nad okolitou krajinou avšak aj napriek skutočnosti, že som detstvo prežila v Nitre, túto túžbu som si splnila až nedávno. Moja prvá návšteva bola v roku 2008 /report je uverejnený na www.ephoto.sk/. No a moja druhá návšteva bola presne pred rokom.

A keďže som teraz nebola viazaná miestnou dopravou, vďaka Komovi a jeho tátošovi sme mohli počkať až do západu slnka, vychutnala som si tento deň naozaj až do posledného slnečného lúča.

Drazovce-1292.jpg

Drazovce-1293.jpg

Drazovce-1294.jpg

Jeden z najstarších kostolov na Slovensku - Kostol sv. Michala Archanjela, stojí na okraji výbežku Tribečského pohoria na okraji strmého zrázu, vzniknúceho ťažbou kameňa. Jeho základy boli postavené približne v polovici 11. storočia. Avšak v dôsledku zničenia pôvodnej stavby bol na jej zachovaných základoch postavený kostolík nový - z kameňa a tehál. Bohužiaľ ani táto stavba nevydržala, zachovali sa len múry do výšky 3 a pol metra po celom obvode stavby. Dnešný kostol vznikol dobudovaním pozostatkov, tentokrát už tehlami.

Drazovce-1304.jpg

Drazovce-1308.jpg

Drazovce-1310.jpg

Ide o typickú ranorománsku architektúru s chrámovou loďou, hrubými obvodovými múrmi a okrúhlou apsidou. Kostolík má celkovú dĺžku 10 metrov, vnútorné rozmery lode sú 6,30 x 4,36 metra, apsida je široká 2,90 metra.

Drazovce-1336.jpg

Drazovce-1340.jpg

Drazovce-1352.jpg

Vnútrajšok kostolíka mi je do dnešného dňa veľkou neznámou /samozrejme okrem obrázkov uverejnených v knihách a na internete/, avšak jeho okolie mám prejdené z každej strany. Miesto s obľubou navštevujú cyklisti, rodiny s deťmi, zamilované páriky, psíčkari ... takže napriek tomu, že sa tu už omše neslúžia - len raz do roka na sviatok patróna sv. Michala - nedá sa povedať, že by tu život zaspal.

Drazovce-1355.jpg

Drazovce-1356.jpg

Drazovce-1415.jpg

Osud kostolíka bol vážne ohrozený, keď sa začala za vlády komunistov stavať železničná trať a kameň sa ťažil priamo z kopca, na ktorom stál. Našťastie tejto tragédii zabránili protesty miestnych obyvateľov.

Drazovce-1419.jpg

Drazovce-1428.jpg

Pri prvej návšteve som priamo pod múrmi kostola rozbalila deku a s kamarátom sme si spravili poriadny piknik. Druhá návšteva sa niesla v znamení púšťania draka, Koma s Daenisom ma zasväcovali do tajov tohto umenia. A veru na dobrých 10 minút môj šarkan lietal vysoko v oblakoch, až som mu závidela ten výhľad.

Drazovce-1372.jpg

Drazovce-1395.jpg

Drazovce-1397.jpg

Drazovce-1432.jpg

Drazovce-1436.jpg

Drazovce-1437.jpg

Dražovecký kostolík sa využíva pre rôzne účely. Jeho silueta spolu so stredovekým kostolíkom v Párovciach slúžila ako predloha pri tvorbe známky k  25. výročiu slovenskej cirkevnej provincie. Rovnako bol vyobrazený aj na prvých eurových známkach, vydaných 2. januára 2009. A do tretice - jeho portrét sa nachádzal aj na rubovej strane 50 Sk bankovky.

Drazovce-1448.jpg

Drazovce-1461.jpg

Na záver mi nezostáva iné, len si zaželať ešte jednu návštevu - do tretice. Tentokrát však večernú, vraj je kostolík veľmi pekne nasvietený. Takže ďalšia výzva predo mnou.

Drazovce-1462.jpg

Možno sa tam s niekým z Vás aj stretnem. Keď pôjdete okolo, určite si tento zaujímavy bod na mape skvostov Slovenska nenechajte ujsť. Krátky posed a podumanie Vám spravia viac než dobre. Aspoň pre mňa to teda rozhodne platí :-).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?