Whisky & Risky Expedition-Scotland 2012- Wester Ross

Autor: zuzana minarovičová | 16.12.2012 o 15:30 | (upravené 17.12.2012 o 9:02) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  800x

Dnešný deň bude viac menej prepravný - prejdeme úvodnou časťou územia známeho pod názvom Wester Ross a opäť nocujeme v stanoch, kdesi v divočine.

Opúšťame Sandwood Bay a po zhruba 2 hodinách sme späť pri autách. Využívame civilizovanú formu osobnej hygieny - na parkovisku je malý domček so sociálnym zariadením a umývadlom - a potom hurá na  pozostatky proviantu z predchádzajúcich dní. A že nám šmakuje - o tom nemusíte vôbec, ale naozaj vôbec pochybovať.

_MG_0641-copyweb.jpg

autor: Katarína Hoglová - http://www.hoglova.dphoto.com/

Medzičasom sa zaťahuje, mraky sa valia priamo nad naše hlavy. Nasadáme do áut a opäť dávame prednosť miestnej faune - tentokrát nejde o ovce, ale o pravý škótsky dobytok.

Skotsko2012-8773.jpg

Mierime na juh a dostávame sa do Wester Ross - oblasti známej najmä turistom.

Skotsko2012-8774.jpg

Skotsko2012-8777.jpg

Počasie sa mení každú chvíľu, raz je zamračené, vzápätí sa vyčasuje a slnko vyhrieva naše skrehnuté kosti. Pomerne často zastavujeme, vresoviská, výhľady na mokriny, či odrazy tieňov oblakov sú parádne dôvody na STOP a naše nekončiace cvakanie /tentokrát nie zubami .-)).

Skotsko2012-8778.jpg

Skotsko2012-8780.jpg

V istý okamih sa Andrejka nesmelo priznáva, že má problém - zdravotný. A tak je potrebné nájsť lekára, čo by jej predpísal antibiotiká. A keďže je pred nami mestečko Ullapool, dúfame že dákeho toho "vrača" nájdeme práve tu.

Skotsko2012-8788.jpg

Hneď po zaparkovaní našich motorových "mustangov" sa nad mestečkom objavuje dúha, je to pre nás jednoznačné znamenie - všetko vybavíme - aj nájdeme lekára, aj sa najeme, aj si chlapci šoféri na chvíľku oddýchnu.

Skotsko2012-8792.jpg

Ullapool je malé mestečko s približne 1300 obyvateľmi. Leži na brehu Loch Broom, z čoho je jasné, že rybárčenie a lodiarstvo majú jeho domorodci v krvi.

Skotsko2012-8796.jpg

Takmer pred každým domom rastú nádherné hortenzie, jeden z mojich vysnívaných záhradných kvetov. A tých farieb čo tu vidím - celá dúha by sa dala poskladať.

Zatiaľ čo my sedíme v miestnej reštaurácii a praceme do svojich útrob čo to dá, ja napríklad slastne chlípem polievku z morských potvor a tuším som este lepšiu nejedla - vydáva sa Andrejka v ústrety lekárskemu verdiktu. Držíme jej palce, a dúfame, že ATB budú postačujúce. A keď ju po dákej tej pol hodinke vidíme vysmiatu kráčať späť, odľahne nám. A ešte jedna potešujúca správa - platí tu európsky preukaz zdravotného poistenia, nebolo treba zaplatiť ani pencu. Paráda - dúha k nezaplateniu.

Skotsko2012-8797.jpg

A že nám v tento deň dúhy naozaj prajú. Pár minút po opustení Ullapoolu vstupujeme do dažďového revíra a stooooooooooooooop - dúha ako maľovaná. Stojím ešte v suchu, predo mnou kvapkajú prvé dažďové kvapky a vzadu z tej mrákavy a čierňavy krásne farby vyliezajú na povrch. Predbiehame sa, kto to skade cvakne, ešteže je premávka na škótskych cestách naozaj riedka. A ja velebím svoj objektív 16mm, dúhu tam napracem ltt, ale predsa len napracem. A keďže chcem šťastie aj pre seba osobne, svoj tieň v postprocese neodstraňujem ale ponechávam. Som teda požehnaná dúhou a dávam to sem ako corpus delicti.

Skotsko2012-8805.jpg

Pomaly sa zvečerieva a my sa chystáme na záverečné ubytovanie. Prechádzame krásnym údolím, keď sa zrazu posádka prvého auta rozhoduje otočiť a tak ich nasledujeme. Edo podáva správu: "haló haló Katka dačo zbadala, bude to prekvapenie." Síce s oneskorením, ale predsa len stíhame krásny portrét sovy plamienky /aspoň sa mi zdá, že taký druh sovy existuje/, vidíme ju tesne pred jej odletom. Dôkaz nemám, a tak nepodávam. Ale na Katarínkinej stránke túto milú sovičku nájdete.

Skotsko2012-8807.jpg

Zaškrípu brzdy a sme v cieli. Vedľa cesty odbáčame na malú plošinku, ideálnu pre naše stany a autá. Kým je ešte aké také svetlo vyberáme statívy a foťáky a sťaby tri grácie - Katka, Andrejka a ja - šplháme sa hore kopcom zachytiť posledné zapadúce slnečné lúče.

Skotsko2012-8808.jpg

Výhľad máme krásny. Kopce v pozadí sú síce zahalené šedastou perinou, ale už náznak ich existencie je pre mňa príjemný pocit.

Skotsko2012-8809.jpg

Hľadám si svoju súkromnú toaletu, lebo veď aj táto stránka našej výpravy je dôležitá, a kým sa vrátim späť k autám, aha ho, Michal je šikulka, jeho stan už stojí. Ktovie koľko ďalších nájdem za skalou.

Skotsko2012-8810.jpg

Objektív obraciam na opačnú stranu, škoda že svetlo nám nepraje o trochu viac. Okrem pár "červánkov" nič extra zo západu slnka nemáme. A tak balím "nádobíčko" a vraciam sa späť do základného tábora, kde už stoja všetky stany a chlapci hrejú vodu na čaj. Fúka a poriadne sa ochladzuje, kolujúca fľaška Becherovky tentoraz zotrvá aj v mojich rukách. Keď cítim teplo rozlievajúceho sa alkoholu, je to pocit k nezaplateniu. Ktovie aká noc nás čaká.

Skotsko2012-8811.jpg

A aby ste mali predstavu ako to asi vyzerá v našom base campe, hľa spacia časť priamo pred Vami, v ľavom zadnom rohu kuchynka a toalety sú vľavo mimo fotografiu.

Skotsko2012-8812.jpg

Ešte posledná fotka pri teplom svetle a potom juchuchúúúú, hor sa do navliekania všetkých vrstiev, ktoré mám. 2 vlnených ponožiek, termogate, tepláky, 3 vrstvy termotričiek, 2 flisky, goráčova bunda a vlnené rukavice. Na hlave buffka a kolo krku šál - tak takto pôvabne až eroticky odetá líham do spacáka a dúfam, že v noci ma okrem príjemných snov nič neprekvapí. A či to bolo naozaj tak, to Vám prezradím v ďalšej časti. Trošku napätia nikomu nezaškodí :-).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

autorská strana toma nicholsona

Recept na šťastné manželstvo. To druhé

Ak je skúsenosť matkou múdrosti, prečo nie sú druhé a tretie manželstvá úspešnejšie?

KOŠICE KORZÁR

Branislava Pašku obvinili pre nákup ultrazvukov

Pri spornom tendri mal stáť za machináciami pri verejnom obstarávaní.


Už ste čítali?