Whisky & Risky Expedition-Scotland 2012 - Fairy Pools

Autor: zuzana minarovičová | 9.2.2013 o 12:37 | (upravené 9.2.2013 o 13:55) Karma článku: 11,46 | Prečítané:  946x

Ako som písala v minulej časti, náš plán stráviť poobedie ochutnávkou Taliskera - jedinej whisky na ostrove Isle of Skye - stroskotal. Vymýšľame náhradný program. Teda ani by som množné číslo nemala použiť - Katka s Vladkom nám navrhujú ďalší cieľ. Smerujeme na juh ostrova, kde sa nachádzajú takzvané škótske Alpy – pohorie Cuillin - raj horskej turistiky. Ale pozor, o turistických značkách na aké sme zvyknutí v našich Tatrách, ostrovania nechyrujú. Ide naozaj o vstup do divočiny. Voľba padá na Fairy Pools - miesto plné vodopádov a tôní.

Zastavujeme na pomerne veľkom parkovisku. Zatiaľ neviem, čo uvidím, ale názov Fairy Pools sa mi páči - kto by nechcel vidieť Rozprávkové nádrže alebo bazény. Prípadne vymeníme slovo rozprávkové za ďalšie z významovo blízkych a to škriatkovské, či vílie.

Prechádzame na druhú stranu cesty a vyšľapanou cestičkou schádzame pomerne strmo k prvému vodopádu. Napriek tomu, že nie je slnečné počasie, farby sa tu veselia v jesennej nálade. Hlavne jarabina dodáva miestu život.

skotsko2012-9367.jpg

Nech pozerám ako pozerám, zatiaľ žiaden škriatok ani víla. Ide sa ďalej.

skotsko2012-9368.jpg

Súbežne s vodou vedie aj chodník. Zostupujeme do údolia a v diaľke vidíme celú trasu. Je to prechádzka na také dve, tri hodinky - príjemná a pohodlná.

skotsko2012-9370.jpg

skotsko2012-9386.jpg

Škótsko je známe predovšetkým svojimi vresoviskami. U nás sa vresu hovorí aj erika, po anglicky je to heather. Po stranách chodníka sa na mňa hihnia a svoju peknotu ponúkajú cyklámenovo sfarbené odrody, nelením a ihneď zvečňujem jeden zo škótskych symbolov. Pretože ako ste mali možnosť vidieť v predchádzajúcich častia, čo sa flóry týka, jednoznačne u mňa v Škótsku vedie hortenzia .-). Lenže na vres mám príjemné spomienky z detstva. Prázdniny som trávila na chalupe na Záhorí a v tom čase tam bolo vresu neúrekom. A tých farieb na jeseň.

skotsko2012-9388.jpg

Dostávame sa na hlavnú turistickú trasu - doteraz sme šli takou inou, neoficiálnou .-). Sponad mrakov kde tu presvitá slnečný lúč a my začíname kopírovať tok vody stekajúcej z kopcov.

skotsko2012-9389.jpg

skotsko2012-9390.jpg

Namiesto na vodu sa však sústreďujem na mraky. Každú chvíľku ich je viac a viac, menia svoje zafarbenie a postavenie. Kľudne by som si ľahla do trávy a čakala na kadejaké rozprávkové figúrky, ktoré by sa z nich postupne vynárali. Ale nie je času, už sme pri prvej tôni. Je jasné prečo sa miesto volá Pools - sú tu prírodou vytvorené nádrže, ktoré sú hlboké a plné priezračnej smaragdovo sfarbenej vody. V jednej z nich dokonca vidíme pani v plavkách, jej koža je jasnej ružovočervenej farby, čo svedčí o výške vodnej teploty. Tá horúca to rozhodne nebude.

skotsko2012-9396.jpg

Konečne sa vynárajú aj dvaja škriatkovia, volajú sa Michal a Vladko, dokonca sú schopní rozprávať po slovensky. Som spokojná, miesto je naozaj "fairy".

skotsko2012-9397.jpg

skotsko2012-9407.jpg

Postupne sa dostávame k malebným zákutiam. Ja cvakám z ruky, zato Katarínka má sofistikovanejší prístup. Rozkladá svoj statív, montuje špeciálny filter na predlžovanie času a kým ja zachytávam len jemne pohybujúcu sa vodu, Katarínka ju má po 50 s expozície ako závoj.

skotsko2012-9409.jpg

Tu je výsledok jej práce: http://www.hoglova.dphoto.com/#/album/20e24i/photo/11301010

skotsko2012-9411.jpg

Dostávam sa do čela našej skupiny, ostatní zaostávajú niekde v diaľke. Oproti mne sa vracajú Silvia a Katarína staršia, boli až pri samom ústí vodnej riavy, tam vzadu, presne pod stredovou pyramídou.

skotsko2012-9412.jpg

A tak si o samote vychutnávam ticho. Počuť len pofukujúci vietor a zvuk padajúcej vody.

skotsko2012-9413.jpg

skotsko2012-9414.jpg

Viem si predstaviť romantické filmy, v ktorých by sa hlavná hrdinka každé ráno chodila kúpať do svojej súkromnej prírodnej sprchy. Spoza skál by ju sledovali dva páry očí - jeden kladný hrdina a jeden záporný. Samozrejme, že kladný by bojoval za česť sledovanej nešťastnice, do toho by mohol z hôr zostúpiť ešte dáky ten dravec a scenár ako lusk. Nuž príroda je mocná čarodejka, pekné miesta niekedy vo mne vyvolávajú čudesné gýčoidno- sarkastické vízie. Nuž ale schválne, predstavte si takú Angelinu Jolie ako si práve drhne vresovým extraktom svoje dlhé vlasy priamo tu, pod vodopádom. A scenár sa Vám určite spustí ďalej ... :-).

skotsko2012-9415.jpg

Prichádzam k nádhernému miestu - pred sebou vidím dve podávajúce si ruky. Chvíľku sa ponáram do ticha a svojich predstáv a potom sa preberám: "juj, veď foť Zuzana, nestoj len tak". Táto fotografia po uverejnení na facebooku na moju radosť skončila u viacerých ako desktop motív.

skotsko2012-9419.jpg

Obzerám sa, nikde nikoho. Až v zákrute vidím, že ostatní sedia ďaleko ďaleko za mnou a podľa všetkého sa nechystajú pokračovať. A tak zájdem ešte kúsok vyššie, obraciam sa, je čas na návrat.

skotsko2012-9420.jpg

Kde my končíme, iní len začínajú. Ako na rozlúčku, poriadne gýčovú rozlúčku samozrejme, sa do údolia prederie slnko a nádherne ožiari celé údolie.

skotsko2012-9422.jpg

No a na záver dňa sa v aute štvorica rozmaznaných dievčat rozhodne, že by si dala sprchu a tak sa vzdáva stanovačky a volí noc v hosteli. Môžete hádať kto tak asi skončil medzi nimi :-). Jediná záchrankyňa ženskej cti je Katarínka, nevzdáva to a stanuje spolu s chalanmi.

skotsko2012-9423.jpg

Ráno nás čaká výlet, iný ako doteraz, tak rýchlo končím, nech sa máte opäť na čo tešiť :-).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

autorská strana toma nicholsona

Recept na šťastné manželstvo. To druhé

Ak je skúsenosť matkou múdrosti, prečo nie sú druhé a tretie manželstvá úspešnejšie?

KOŠICE KORZÁR

Branislava Pašku obvinili pre nákup ultrazvukov

Pri spornom tendri mal stáť za machináciami pri verejnom obstarávaní.


Už ste čítali?