Whisky & Risky Expedition-Scotland 2012 - hurá za tuleňmi

Autor: zuzana minarovičová | 12.2.2013 o 17:53 | Karma článku: 10,36 | Prečítané:  927x

"Dobré ráno, ako sa Vám spalo?" radostne sa opäť stretávame pri autách. Naša rozmaznaná babská štvorka, vyvoňaná zo sprchy a otlačená od mäkkých perín, s úsmevom kladie otázku zvyšku skalných stano-nocľažníkov. "Výborne"- znie rovnako nadšená odpoveď. Skláňame sa nad mapou a sledujeme cestu do dedinky Elgol. Čaká nás morská plavba za tuleňmi.

skotsko2012-9424.jpg

V pôvodnom pláne bol vytýčený cieľ - štvorhodinová plavba za veľrybami. Počasie sa však rozhodlo zreorganizovať naše predstavy. Morské vlny sú vplyvom vetra poriadne bujaré a tak sa zo štvorhodinovky stavá hodinovka, budeme sa plaviť po miestnej zátoke, kde sa vraj slastne prevaľujú tulene.

skotsko2012-9425.jpg

Autá nechávame na parkovisku a mierime k budove s názvom Bella Jane Boat Trips AquaXplore. Podľa odborného zhodnotenia našej veľkosti od miestneho pána kostyméra, fasujeme priam kozmonautické skafandre. Oranžovo modré nohavice spolu s rovnako besnou bundou. Pod ňou máme ďalších x svojich otepľovacích vrstiev.

skotsko2012-9426.jpg

Keď sa konečne všetci narveme - jedni s ľahkosťou a iní s problémami - do týchto sexi hábov, smerujeme k loďke. Tu nás už čaká kapitán - veselý to chlapík, sršiaci energiou a humorom.

skotsko2012-9430.jpg

Prvá zastávka je pri pôvodnej skalnej ceste škótskych pastierov. Pripomína mi to pasáž z filmu Himalaya, kde obchodníci so soľou putujú po horských cestách necestách s jakmi. Aj tu je podobný chodník vytesaný v skale. Keď sa kapitán spýta, či sa chce ísť niekto prejsť a zažiť ten pocit na vlastnej koži, beriem to ako vtip. Ale Vladko nie. Hneď sa hlási a keď ho naozaj nechávame na brehu, pochopím, že tu nejde o žiadnu srandu.

skotsko2012-9432.jpg

Z Vladka sa stáva malá bodka, sledujeme jeho pochod zo vzdialenej morskej hladiny.

skotsko2012-9433.jpg

Keď sa blížime k brehu z opačnej strany, má už väčšiu časť skalnej cesty za sebou. A nie je to pre neho nič ťažké, usmieva sa akoby šiel po Korze.

skotsko2012-9435.jpg

Ja sa usmievam, až keď je celý, živý a zdravý späť na palube. Katarínka je tiež spokojná, celú cestu na neho vykrikovala:"Darling, som na Teba taká hrdááááááá!" To je žena!

skotsko2012-9448.jpg

Plavíme sa ďalej, k jedinej budove na tomto malom avšak poriadne divokom ostrove. Vraj sem chodia horolezci a trekeri, vyložia ich a na dohodnutý počet dní ich tu nechajú napospas osudu. Zaujímavá predstava.

A už vidíme prvé tulene, šťastná trojka na nás prekvapene hľadí, ale keďže sme od nich dostatočne ďaleko, po chvíľke si nás už vôbec nevšímajú.

skotsko2012-9459.jpg

Smerujeme ku skalám z ktorých steká vodná riava. Pri jej ústí do mora leňoší celé stádo tuleních "povaľačov". Staré, mladé a aj úplne malinké. O tie sa však starajú ich mamy, nenechajú ich ani chvíľku bez dozoru. Škoda, že nemám dlhé sklo. Moja 85-ka je príliš krátka na nejaké detailné zábery.

skotsko2012-9479.jpg

Po chvíľke pozorovania, opäť otáčame loď a plávame tentoraz z opačnej strany.

skotsko2012-9481.jpg

skotsko2012-9483.jpg

Smerujeme k inému brehu. Obloha vyzerá hrozivo búrkovito. Zatiaľ ani kvapka, ale svetlo nás necháva v stave ostražitosti.

Ááááá, prichádzame k ďalším tuleňom, bližšie a bližšie. Hneď ako narušíme ich bezpečnostnú zónu, začnú sa hmýriť, natriasať, až končia v slanej vode.

skotsko2012-9485.jpg

skotsko2012-9486.jpg

skotsko2012-9487.jpg

skotsko2012-9493.jpg

Nechávame ich na pokoji, nechceme ich zbytočne dlho stresovať. Sme to my, kto je na návšteve, oni sú tu doma.

Na záver nám kapitán predvedie svoje lodivodné umenie - chcete "donats"? Áno, hučíme do vetra, netušiac o čo ide. A zrazu sa loď nakloní na jednu stranu a začína krúžiť stále v tesnejších a tesnejších kruhoch. Vytvára sa okolo nás biela pena, pripomínajúca americké donats, české koblihy a po našom šišky.

Voda na nás prská, sme naklonení tesne nad hladinou a keď si myslíme, že už už z lode vypadneme, kapitán to otočí na druhú stranu. Pripúšťam, že sa mi to páči, napriek tomu, že v aute by mi už po takýchto úkonoch bolo nevoľno. Tu je mi však smiešne.

skotsko2012-9510.jpg

IMG_1169.jpg

IMG_1184.jpg

IMG_1191.jpg

A je koniec. Vystupujeme z lode plní nadšenia a radostných pokrikov. Spravíme ešte záverečnú spoločnú fotku, vrátime teraz už obľúbený "kosťjum", zachránil nás pred vodnou sprchou, a s kývaním opúšťame námorníkov. Sadáme do áut a smerujeme do oblasti zvanej Ratagan. V rádiu počúvame správy o záplavách v Anglicku a vraj to smeruje do Škótska. Hľadiac na oblohu, kladieme si otázku ako dnes budeme spať. Plán je v divočine, priam romanticky. Na opačnom brehu by mal byť vysvietený highlanderovský hrad. Ale všetko je zatiaľ len vo hviezdach ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?