Whisky & Risky Expedition-Scotland 2012 - smer Ratagan a psota tam

Autor: zuzana minarovičová | 3.3.2013 o 10:12 | Karma článku: 12,35 | Prečítané:  752x

Po rannej plavbe pekne vyfúkaní, vytrasení a plní dobrej nálady nasadáme do áut a taho smerom k ďalšiemu nocľahu v lone prírody. Prejdeme sedlom Ratagan, pohľadáme aspoň kúsok suchej zeme na prespanie a v neskoré ráno nájdeme aj Lochnessku.

Len čo autom prejdeme poza kopec, hľadia na nás prekvapene 2 páry očí. A z áut je pohľad podobný, ibaže tých prekvapených párov je o trochu viac.

skotsko2012-9516.jpg

skotsko2012-9522.jpg

Katarínka sa ako jediný odvážlivec z celej výpravy snaží dostať čo najbližšie k rohatému páru. Ja, bojazlivá to stvora, sedím v pohodlí auta a čakám na príhodnú chvíľu, kedy sa mi rohatá potvorka dostane do zorného uhla z okna.

skotsko2012-9530.jpg

A juchuchúúúúú, čoskoro sa moje očakávanie stáva realitou. S veľkým rešpektom otváram okno a mierne, naozaj veľmi mierne, sa vystrkujem s objektívom von.

skotsko2012-9536.jpg

Prichádzame k pôvodne jedinému spôsobu prepravy na ostrov - kompe pre dve autá. Sledujeme pristávací manéver a skupinku japončíkov brázdiacich škótsku krajinu. Keď sú japončíci na brehu, je konečne rad na nás.

skotsko2012-9539.jpg

Zatiaľ čo sa bavím s foťákom, ostatní sa dozvedajú od kompára zaujímavé správy. Započul totiž našu rodnú reč a prekvapujúco sa pýta:" Ste zo Slovenska?" A dostáva súhlasnú odpoveď. "Ako to viete?" "Učil som 6 rokov v Dubnici angličtinu. Niečo zo slovenčiny som sa naučil. Ale vrátil som sa a teraz som tu." Bolo by to na dlhší rozhovor pri pohári dákeho moku, čo rozväzuje jazyky. Nie je však na to čas. V každom prípade ma život niektorých jedincov v dobrom fascinuje.

skotsko2012-9540.jpg

Z vnútrozemia sa na nás valia ťaživé čierne mračná. Na BBC Scotland počúvame správy o povodniach v Anglicku a o postupe valiacej sa vody smerom na nás. Pri pohľade na oblohu nás zamrazí. Chceme prespať na brehu Loch Duich, presne oproti známemu škótskemu hradu Eilean Donan. A tešíme sa na jeho nočné osvetlenie - fotky by to mohli byť pekne romantické. Mohli ale aj nemuseli. Vravíme si však, že všetko dobre dopadne, dážď nás určite obíde.

skotsko2012-9543.jpg

Je koniec plavby. Vyloďujeme sa pri malom milom majáčiku, ktorý slúži aj ako obchod so suvenírmi. Nič v ňom však podľa mojej chuti nenachádzam. A tak sa vydávame k známemu sedlu Ratagan, z ktorého by mal byť pekný výhľad na obľúbenú horalskú destináciu The Five Sisters.

skotsko2012-9544.jpg

Už máme v dohľade Loch Duich. Prichádzame za posledných slnečných lúčov osvetľujúcich vrcholky kopcov, avšak kým vybehneme z áut, krásne osvetlenie je preč. Zostáva len poriadna zima a vietor. Hladina Lochu je sčerená vzdušným živlom a pocit vlhka a blížiaceho sa dažďa sa nám vtieravo zakráda do útrob. Ešte stále to ale nevzdávame.

skotsko2012-9548.jpg

Obchádzame jazero, hľadáme vhodné miesto pre 5 stanov, ale všade je neuveriteľne mokro. V tom nad nami zahrmí, čas rýchlo sa vrátiť k autám. Našťastie pri prvých kvapkách zabuchujeme dvere zvnútra. Čo teraz? Treba nám pohľadať dáky nocľah. To sa už vonku spúšťa poriadna kuca paca. Leje ako z hasičskej striekačky, fúka ako v najstrašnejšom horore.

skotsko2012-9553.jpg

A tu zrazu, kde sa vzala tam sa vzala, pri ceste stojí chalúpka. Milá, pekná, útulná. A majú v nej aj voľné postieľky. Síce sa nachádzajú v obrej spoločnej spálni pre 10 žien a rovnako je to v mužskej časti, ale nič krajšie sme si v tejto kaši predstaviť naozaj nemohli.

skotsko2012-9554.jpg

Kým sa dohovárame na cene a rozdelení postelí, kým počúvame inštrukcie ohľadne posteľného prádla a uterákov, sledujem spoza okna ten virvar vonku. Za sklom sa to javí ako malá nepodstatná chvíľková prietrž, ale kríky hortenzií kníšuce sa v zbesilom rytme veternej muziky ma presviedčajú, že noc v stane by bolo to posledné na čo mám chuť. A ešte v našom zatekajúcom stane. Bŕŕŕŕŕŕŕŕ.

Teplá posteľ, teplá sprcha, človek až na takýchto cestách naozaj vychutnáva vymoženosti civilizácie. A váži si čo má doma. Nevadí mi dokonca ani chrapot jednej z dvojice starých dám, uložených na posteli rovno oproti mne. Otočím sa na druhý bok a slastne odfukujem ďalej, nechávajúc chrápavé pazvuky niekde mimo mojich snov.

Ráno to vonku veru nevyzerá oveľa lepšie, ale zatiaľ aspoň neprší. Sem tam kvapka, ale je to nič v porovnaní so včerajším lejakom.

skotsko2012-9559.jpg

Prichádzame k highlanderovskému hradu a dávame si malú pauzu na nákup suvenírov a cvaknutie pár záberov. Do hradu sa nechystáme, máme na poobedie lepší plán. Chce to iba sa dostať pod najvyšší vrch Škótska - Ben Nevis s nadmorskou výškou 1.343 m n.m.. Presnejšie do mesta Fort Wiliam - centra outdoorových aktivít.

skotsko2012-9563.jpg

skotsko2012-9565.jpg

skotsko2012-9566.jpg

skotsko2012-9568.jpg

Chvíľku sa ešte motáme po okolí a keď sa opäť spúšťa dážď, pokračujeme v presune.

Našou ďalšou zastávkou je mestečko Fort Augustus, ktoré sa nachádza na okraji Loch Ness, avšak presne z opačnej strany, z ktorej sme našu vysočinovú púť začali.

Sme zvedaví na Kaledónsky kanál, najdlhší vodný kanál v Škótsku merajúci rovných 96 kilometrov. Spája Severné more na východe a Atlantický oceán na západe a prechádza z Inverness do jazier Loch Ness, Loch Oich a Loch Lochy, kde vyúsťuje do Atlantiku. V prevádzke je od roku 1822, kedy bol dokončený Thomasom Telfordom. Výškový rozdiel - 20 metrov - je vyriešený systémom zdýmadiel, ich celkový počet je 29. A práve vo Fort Augustus je možnosť vidieť tieto zdýmadlá v činnosti.

Kto navštívil v našich končinách Baťov kanál, vie si predstaviť ako to približne funguje.

Keďže vonku leje ako z krhly, obzeranie tejto technickej vymoženosti nás baví naozaj len chvíľku. Oveľa príjemnejším miestom je miestne múzeum a prekrásne ručne robené magnetky v ňom. Som nadšená a kupujem ďalšiu várku pre mne najbližších ľudkov. A že som si nenechala túto príležitosť ujsť ani pri hrade Eilean Donan si určite ľahko domyslíte. Môj príručný ruksak začína byť poriadne ťažký.

skotsko2012-9569.jpg

Poslednú fotku by som rada venovala blogerovi Michalovi Legellimu, ktorý sa neúnavne snažil vymámiť odo mňa správy o lochnešskej príšere. Takže Michal, tu ju máš - venujem Ti jedinú príšeru, ktorú sme počas našej cesty videli (teda keď pominiem svoj ranný obraz v zrkadle počas cesty :-))) ).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

autorská strana toma nicholsona

Recept na šťastné manželstvo. To druhé

Ak je skúsenosť matkou múdrosti, prečo nie sú druhé a tretie manželstvá úspešnejšie?

KOŠICE KORZÁR

Branislava Pašku obvinili pre nákup ultrazvukov

Pri spornom tendri mal stáť za machináciami pri verejnom obstarávaní.


Už ste čítali?