Whisky & Risky Expedition-Scotland 2012- Edinbra

Autor: zuzana minarovičová | 6.6.2013 o 9:58 | (upravené 13.6.2013 o 18:23) Karma článku: 13,42 | Prečítané:  8114x

... a na strome bol zvonec a už je tej rozprávke koniec. Veru tak, aj nám odzvonilo, dorazili sme do hlavného  škótskeho mesta. Máme naň deň aj dačo. Ako inak, poobedie využívame na zoznámenie sa so vzdialenosťou nášho ubytovania s centrom Edinburgu. A lemra lenivá, nechávam foťák "doma", kto by sa s ním vláčil. A za trest prepasiem jedno z najfotogenickejších svetiel, aké v meste môže nastať. Zapadajúce lúče slnka, priam zlatom obliate kostolné veže, tmavé mraky a pomedzi ne jemný závoj z dažďových kvapiek. Očarene stojím a neverím vlastným očiam. A opäť si vravím: "vďaka svojej lenivosti máš najlepšie fotky vždy nenafotené. Zostávajú iba v tvojej hlave Zuzana."

Je ráno, Edo s Michalom vyrazili na dáky miestny ostrov, ktorý je v čase odlivu prístupný chôdzou. Treba však stihnúť vrátiť sa včas, inak človek zostáva odrezaný. Babinec sa prejavil ako poriadne lenivé kvarteto. "Idete s nami?" pýtajú sa večer junáci. "Nieeeeeee" odpovedajú prepelice. Po dlhej dobe chceme spať, kým sa nám oči samé od seba nerozlepia, chceme si dať rannú sprchu, uvariť kávu, zjesť niečo z kultúrnych raňajok. Nuž mesto je mesto a my sme zrazu malé mestské fifleny.

Je ráno, niečo okolo 10.00 a práve vyrážame do ulíc. Žiaden extra plán nemáme, budeme sa motať kade nás budú nohy viesť.

skotsko2012-9898.jpg

Ako prvé nás vedú popod hrad až k jeho bráne. Nikomu z nás sa však do neho nechce. Je pekný slnečný deň, radšej chceme dýchať čerstvý edinburgský vzduch. A tak sa otáčame a smerujeme ďalej na koniec centra.

skotsko2012-9901.jpg

Vchádzame do jedného z milióna obchodov plných škótskej kocky a gájd. Do toho hrajú škótski piperi (rozumej gajdisti) a ja hľadám dáky pekný ženský kilt. Lenže všetky pekné a kvalitné sú drahé až hrôza. A tak si nechávam tento nákup na neskoršie časy. Pretože Edinburg je skvelým miestom na potulky, keď už nebudem vládať motať sa po krkahájoch. Tak znie môj plán. Na staré kolená sem prídem na týždňovú dovolenku plnú histórie a vlneného kára.

skotsko2012-9903.jpg

skotsko2012-9904.jpg

Na ulici zbadáme krivé zrkadlá, jedno zoštíhľujúce a jedno zase naopak.

skotsko2012-9906.jpg

skotsko2012-9907.jpg

A aj škótskeho dôchodcu so slovákmi  tak obľúbenou igelitkou - hold globalizácia je globalizácia.

skotsko2012-9909.jpg

Na konci ulice schádzame ku kráľovskej galérii. Kúsok za ňou je pravdepodobne odbočka na kopec, z ktorého je výhľad na mesto. Lenže ja mám v hlave jednu fotku z ephota od užívateľa waldeho. Neviem ako sa miesto volalo, neviem kade sa k nemu ide, mám iba obraz pred sebou. "Si poriadne trdlo Zuzana, prečo si sa waldeho nespýtala skade fotku fotil?" nemám rada tieto moje samosebovacie otázky prinášajúce pochybnosti a preto si okamžite vravím: "veď to nájdem podľa pocitu a basta". A tak bystrím zrak, obzerám sa a ...

skotsko2012-9912.jpg

... hneď pri kráľovskej galérii ma dáko tiahne vľavo do kopca. A táto intuícia sa ukazuje ako správna.

skotsko2012-9928.jpg

Sme na mieste. Konečne sa teda kochám známym pohľadom priamo do srdca hlavného mesta.

skotsko2012-9930.jpg

Obieham všetky pamiatky nachádzajúce sa na Calton Hill, jednom zo siedmich kopcov obkolesujúcich Edinburg. Národný pamätník, Nelsonov pamätník, Dugald Stewartov pamätník ... kto by si tie názvy pamätal.

skotsko2012-9931.jpg

skotsko2012-9932.jpg

skotsko2012-9939.jpg

Akurát jednej veci mi je pri pohľade do ulíc ľúto a to, že nie je 30. apríla a neslávi sa keltský sviatok Beltine. Ohňová atmosféra musí byť na tomto mieste úžasná.

skotsko2012-9944.jpg

Schádzame z kopca a chvíľku sa ihráme s miestnou mačacou strážkyňou, možno strážcom - nešla som v pozorovaní do hlbších  detailov, prepáčte.

skotsko2012-9950.jpg

Ako na objednávku spúšťa miestny gajdoš "dudácke" songy priamo na námestí, kúsok pod hradom. Obieham okolo neho a cvakám a cvakám.

skotsko2012-9957.jpg

Ešte chvíľku sa motáme po centre, dokupujeme posledné darčeky, až sa napokon unavené a hlavne hladné vraciame do apartmánu. Na znamenie, že je všetko v poriadku nás z okna, hneď po príchode, víta naša stará známa - pani Dúha. Varíme si neskorý obed a chystáme sa na záverečné balenie.

skotsko2012-9964.jpg

Ja mám však ešte jeden plán. Okolo 18.30 chcem vyjsť na Calton Hill ešte raz a so statívom a nacvakať tam večerné mesto. A keďže sa ku mne nikto nechce pridať, nahadzujem vlastné tempo. Spočiatku miernou, s ubúdajúcim svetlom však priam šprintérskou rýchlosťou bežím centrom centrovatým. V poslednej ako tak svetelnej minúte rozkladám trojnožku na vrchole kopca.

skotsko2012-9966.jpg

skotsko2012-9969.jpg

skotsko2012-9974.jpg

Svetlo mizne priam neuveriteľnou rýchlosťou - behom 15 minút je úplná tma a tak končí moje škótske fotodobrodružstvo. Zostáva sa rozlúčiť a začať sa tešiť na ďalšie cestovateľské vábenia.

A že už čoskoro priložím dôkaz o nejakom z nich, o tom si môžete byť viac než istí .-).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

autorská strana toma nicholsona

Recept na šťastné manželstvo. To druhé

Ak je skúsenosť matkou múdrosti, prečo nie sú druhé a tretie manželstvá úspešnejšie?

KOŠICE KORZÁR

Branislava Pašku obvinili pre nákup ultrazvukov

Pri spornom tendri mal stáť za machináciami pri verejnom obstarávaní.


Už ste čítali?